یزد لایی

مقدمه

پاکت جاروبرقی یکی از قسمت های داخلی جاروبرقی است که مانند محفظه ای عمل می کند و هر آن چیزی که به وسیله جاروبرقی مکش می شود در آن جای می گیرد. پاکت جاروبرقی که به آن کیسه جارو نیز گفته می شود مانند هر قطعه ای دیگر از این وسیله جداگانه تولید می شود.

پاکت جاروبرقی

پاکت جاروبرقی

اطلاعاتی جامع درباره پاکت جاروبرقی

پاکت جاروبرقی یکی از قسمت های داخلی جاروبرقی است که مانند محفظه ای عمل می کند و هر آن چیزی که به وسیله جاروبرقی مکش می شود در آن جای می گیرد. پاکت جاروبرقی که به آن کیسه جارو نیز گفته می شود مانند هر قطعه ای دیگر از این وسیله جداگانه تولید می شود. همچنین به علت استهلاک زیاد هر چند وقت یک بار باید عوض شود. امروزه کیسه های جاروبرقی در انواع و سایز های مختلفی با توجه به ظرفیت جاروبرقی های موجود ساخته می شود. این پاکت ها در دو نوع یک بار مصرف و چند بار مصرف یا دائمی تولید می شود. کیسه های پارچه ای جاروبرقی در بین استفاده کنندگان از محبوبیت بیشتری در مقایسه با انواع دیگر این محصول برخوردارند؛ زیرا با هر بار پر شدن می توان آن را خالی کرد و خیلی راحت قابل شست و شو  می باشد و مانع گسترش گرد و غبار خانه در هوا می شود؛ اما در ادامه این مبحث به انواع پاکت های جارو برقی و مزایای آن ها خواهیم پرداخت.

انواع پاکت جاروبرقی

انواع پاکت جاروبرقی

انواع پاکت جاروبرقی

همانطور که انواع و اقسام مدل های مختلف جاروبرقی در بازار موجود است متعلقات و قطعات آن همچون پاکت جاروبرقی در انواع مدل در سایز های مختلف و با طراحی های متفاوت ساخته و تولید می شود و در بازار موجود است. بررسی انواع این محصول و مقایسه آن با محصولات مشابه دیگر بستگی به جنس این کیسه ها  دارد. هر میزان آگاهی ما درباره محصول بیشتر باشد انتخاب بهترین آن به نسبت آسان تر خواهد شد. در بازار عموما پاکت های جارو به دو نوع یک بار مصرف و دائمی یا مادام العمر تقسیم می شود.

پاکت جاروبرقی دائم؛

این نوع از کیسه جارو دارای ویژگی های خاص خود است. کیسه ای که تا سال ها می توان از آن استفاده کرد( البته در صورتی که از جنس مقاوم و خوبی در ساخت آن استفاده شود) و هر بار با پر شدن کیسه، آشغال های درون آن به راحتی تخلیه می شوند و می توان کیسه را به آسانی تمیز کرد. پارچه به کار برده شده در این نوع محصول از پارچه های فیلتری است که مانع از خروج گرد و غبار از تار و پود پارچه به درون محفظه داخلی جاروبرقی می شود. جنس استفاده شده در این نوع از پاکت بسیار مهم است. پس هنگام خرید این محصول باید به این نکته توجه ویژه ای داشت.

پاکت جاروبرقی یکبار مصرف؛

همانطور که از عنوان آن مشخص است نوعی از پاکت های جاروبرقی است که بعد از پر شدن احتیاجی به تخلیه و شست و شو ندارد. کاربر می تواند به راحتی آن را از محفظه خارج کرده و با یک پاکت جدید جایگزین کند. در مدل های جدید و به روز این نوع پاکت های جاروبرقی از تکنولوژی و فناوری جدید استفاده شده است ‌و استفاده از این فناوری جدید و طراحی جالب آنها باعث شده تا طرفداران این نوع از محصول بیش از پیش شود. در طراحی جدید برای هر کیسه یکبار مصرف درپوشی تعبیه شده است که با خارج کردن آن و قرار دادن درپوش روی کیسه نگرانی از بابت ریختن آشغال از کیسه وجود ندارد. حتی در نوع به روز تر این کیسه ها مجهز به فیلتراسیون هستند که باعث ورود گرد و خاک از این پاکت به داخل محفظه و فیلتر جاروبرقی می شود.

تفاوت های پاکت دائم با یک بار مصرف در چیست؟

تا اینجا آشنایی مختصری از انواع پاکت جاروبرقی شدیم، حال بهتر است به بررسی این دو نوع محصول بپردازیم.

پاکت جاروبرقی یکبار مصرف بیشتر از جنس کاغذ است و با هر بار استفاده یا هر بار پر شدن آن را دور انداخته و پاکت کاغذی جدید جایگزین می شود. جنس کیسه های دائمی از پارچه و پلیمری است و پس از هر بار پر شدن فقط آن را تخلیه می کنیم و بعد دوباره درون محفظه قرار می دهیم؛ اما تفاوت های این دو نوع محصول را در مواردی ذکر کرده ایم.

  • اولین نکته در تعریف این دو نوع از پاکت های جاروبرقی، تفاوت در جنس کیسه است. جنس کیسه های جاروبرقی از پارچه و کاغذ و پلیمر است. جنس به کار رفته شده باعث تمایز این دو نوع با یکدیگر می شوند.
  • یکی از مزیت های کیسه پارچه ای این است که از تولید آشغال های کاغذی صرفه جویی و جلوگیری خواهد شد؛ اما در پاکت های یک بار مصرف اینطور نیست.
  • کیسه های یک بار مصرف ممکن است در برخورد با تیزی پاره شود و یا حتی با وجود شکافی کوچک نیز باعث ورود گرد و غبار به داخل موتور جاروبرقی شود؛ اما اگر کیسه های دائمی با جنس خوب و سه لایه باشد، همچنین امکانی را به صفر می رساند.
  • البته راحتی کار در استفاده از پاکت یکبار مصرف نکته مهمی برای هر خریداری است؛ زیرا شست و شو و تخلیه کیسه های جاروبرقی دائمی وقت گیر است؛ اما کیسه های دائمی با جنس های پارچه بی نظیر حتی زمان شست و شو را در حد چند ثانیه کاهش داده است.
جنس پاکت جاروبرقی

بهترین جنس پاکت جاروبرقی

مواردی که در هنگام خرید باید به آن توجه داشت

شاید با توضیحات بیان شده فوق نوع کیسه جاروبرقی خود را برای خرید انتخاب کرده باشید. توجه به این موارد در هنگام خرید خالی از لطف نیست.

  • کیسه های یکبار مصرف در انواع لایه های ساخته می شوند و در بازار موجود هستند.( کیسه جاروبرقی یک لایه، دو لایه و سه لایه) همچنین برای کیسه های جاروبرقی دائم نیز در انواع لایه ها تولید و عرضه می شوند که تعداد لایه های این کیسه حتی در پنج لایه یا بیشتر هم تولید می شوند. پس در هنگام خرید حتما از فروشنده لایه های کیسه را بپرسید یا روی بسته بندی پاکت را مطالعه کنید. کیسه های بالاتر از سه لایه مقاوم تر و بهتر هستند و باعث طول عمر موتور دستگاه می شود؛ زیرا مانعی برای نفوذ گرد و غبار به موتور جارو برقی است.
  • برخی از تولید کنندگان با استفاده از تکنولوژی انواع کیسه های جاروبرقی را در مدل آنتی باکتریال ساخته است و برای کسانی که از حساسیت های خاصی رنج می برند، بسیار مناسب است.
  • انتخاب مدل و ابعاد کیسه جاروبرقی باید متناسب با مدل دستگاه جاروبرقی باشد و حتما مدل جاروبرقی خود را به فروشنده بگویید.
  • حتما می دانید، زمانی که کیسه جاروبرقی پر شود و یا از لایه نازک ساخته شده ‌باشد گرد و غبار را در محفظه پراکنده می کند، این امر باعث کاهش قدرت موتور جاروبرقی می شود. کاهش قدرت موتور برابر است با کاهش قدرت مکش آشغال و گرد و غبار و در نهایت باعث سوختگی جاروبرقی می شود. همچنین در هنگام استفاده از جارو برقی ذرات و گرد و غبار از روی سطح در هوا پراکنده می کند، چون قدرت جذب ضعیفی دارند. پس در انتخاب بهترین نوع پاکت جاروبرقی نهایت دقت را داشته باشید.

بهترین جنس پاکت جاروبرقی

گفتیم که پاکت جاروبرقی از سه نوع جنس پلیمری، پارچه ای و کاغذی ساخته می شود؛ اما اگر بخواهیم پاکت یکبار مصرف و یا دائم جاروبرقی را تهیه کنیم، بهترین جنس کدام است؟ به نظر می رسد که بهترین جنس پاکت شاید نوع آنتی باکتریال باشد که مانع پخش شدن گرد و غبار به محیط خواهد شد. عدم انتشار گرد و غبار برای کسانی که از حساسیت ها و آلرژی های محیطی رنج می برند امری حیاتی است و این محقول برای آنان بسیار مناسب تر است. پارچه های کیسه های دائم در چندین لایه ساخته می شود که مانع از ورود گرد و غبار به داخل محفظه و موتور جارو می شود.البته جنس آنتی باکتریالی در پاکت های یک بار مصرف نیز تولید می شود؛ اما کیسه های پارچه ای که مدافعان محیط زیست و کسانی که به طول عمر دستگاه اهمیت می دهند، طرفدار بسیار زیادی دارند مهم است تا نوع جنس و ویژگی های آن را کامل بشناسند. پیشنهاد تیم تحقیقاتی به تمام کسانی که خواهان پاکت جاروبرقی درجه یک هستند، کیسه های پارچه ای از جنس اسپان باند است. در خصوص این پارچه گفتنی ها زیاد است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پارچه اسپان باند و کاربرد آن در پاکت جاروبرقی

پاکت جاروبرقی از جنس پارچه اسپان باند بهترین و مرغوب ترین نوع این محصول در بازار های جهانی است. امروزه تولید منسوجات کم کم به سوی ساخت پارچه های بی بافت و پلی پروپیلن می رود. این پارچه دارای ویژگی های بی نظیری است که در ساخت انواع محصولات به کار گرفته می شود. پاکت های جاروبرقی به دلیل اهمیت زیاد در طول عمر دستگاه ساخت آن دارای حساسیت ها و لزوماتی است. برای تولید کنندگان این موضوع اثبات شده است که استفاده از پارچه اسپان باند در تولید این مهم بسیار عالی است. جنس این پارچه از نخ و تار و پود نیست بلکه نوعی جنس فشرده است که در انواع مختلف از ضخامت و وزن تولید می شود. این پارچه برای ساخت کیسه های جاروبرقی بی نظیر هستند.

پارچه اسپان در پاکت جاروبرقی

پارچه اسپان باند و کاربرد آن در پاکت جاروبرقی

خصوصیات پاکت جاروبرقی اسپان باند

همانطور که متوجه شدید، پارچه اسپان باند در تولید پاکت جاروبرقی هم قابل استفاده است. برخی تولیدکنندگان حساس به کیفیت محصول خود امروزه از این جنس پارچه برای فیلتر ها و کیسه های جاروبرقی استفاده می کنند. اولین خصوصیت عالی این کیسه و این پارچه قدرت نفوذ ناپذیری است که مانع انتشار گرد و خاک های داخل کیسه به داخل موتور دستگاه است؛ زیرا این پارچه از چندین لایه به هم فشرده شده ساخته شده است. لایه میانی این پارچه از جنس ملت بلون است که خود در صنعت منسوجات به دلیل قدرت نفوذ ناپذیری آب به آن در عین ظرافت پارچه بسیار مشهور و محبوب است. این پارچه حتی مانع ورود باکتری و میکروب به داخل یا خارج محیط می شود و استفاده از آن بسیار بهداشتی تر از انواع دیگر است. به علت نفوذ ناپذیری بالا این پارچه حتی در تولید ماسک های با کیفیت خارجی از آن استفاده می شود. پس از خصوصیات پارچه اسپان باند در تولید کیسه های جاروبرقی، یکی قدرت بالا در مقابله با نفوذ گرد و غبار و آنتی باکتریال بودن پارچه و همچنین آب گریزی یا قدرت در برابر ورود و خروج آب به داخل پارچه است. از این رو شست و شوی آن بسیار راحت تر است و خیلی زود پارچه تمیز می شود و نیازی نیست مدت زیادی را صرف تمیز کردن آن کرد. وزن یک متر مربع از این پارچه در مقایسه با پارچه های دیگر برابر است با گرماژ هشت تا ۴۰۰ گرم می باشد.

نقش پاکت جاروبرقی در عملکرد جاروبرقی چیست؟

عملکرد جاروبرقی به این صورت است که آلودگی، گرد و خاک و هر گونه ذرات ریز را به وسیله مکش در پاکت جاروبرقی ذخیره می‌کند. در واقع خرده آشغال‌ها در کیسه جاروبرقی جمع می‌شوند و هر وقت که کیسه پر شد، باید تخلیه گردد.

به پاکت جاروبرقی، مخزن زباله نیز گفته می‌شود. اندازه این محصول با توجه به نوع جاروبرقی متفاوت است. کیسه جاروبرقی‌های هتلی و تجاری ابعاد بسیار بزرگتری نسبت به جاروبرقی‌های خانگی دارند.

از دیگر تفاوت‌های جاروبرقی‌های هتلی، صنعتی و تجاری آن است که مخزن زباله آن‌ها مقاوم تر و مستحکم تر است.

اگر کیسه جاروبرقی پر باشد یا به درستی نصب نشده باشد، ممکن است خرده اشغال‌ها به قسمت داخلی جاروبرقی نفوذ پیدا کنند و عملکرد جاروبرقی را مختل کنند. در این مقاله به شرح نحوه نصب و مراحل تعویض آن خواهیم پرداخت.

پاکت جاروبرقی را از کجا تهیه کنیم؟

اگر پاکت جاروبرقی شما پر است یا آسیب دیده و کهنه است و یا به هر دلیلی شما قصد تعویض آن را دارید، می‌توانید با مراجعه حضوری به نمایندگی فروش این محصول آن را خریداری کنید. امروزه در عصر تکنولوژی شما قادر هستید هر محصول دلخواه را مشاهده کنید و سفارش دهید. با پرداخت آنلاین، سفارش شما ثبت می‌شود.

انواع پاکت جاروبرقی یکبار مصرف

انواع پاکت جاروبرقی یکبار مصرف

از کجا بفهمیم که کیسه جاروبرقی پر شده است و نیاز به تعویض دارد؟

اگر قدرت مکش جاروبرقی کم شود به این معنا است که کیسه آن پر شده است. در بعضی از برندها به محض پر شدن کیسه جاروبرقی، چراغ هشدار آن قرمز می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه نصب پاکت جاروبرقی آشنا شوید.

مراحل نصب کیسه جاروبرقی

ابتدا خرطوم جاروبرقی را جدا کنید. سپس محفظه نگهدارنده کیسه را باز کنید. این محفظه با کمی فشار باز می‌شود. البته باید ذکر کرد که نحوه باز شدن این محفظه به برند و نوع جاروبرقی بستگی دارد.

بعضی از برندهای خاص جاروبرقی برای باز شدن درب محفظه نگهدارنده، دکمه خاصی دارند. در مرحله بعد پاکت جاروبرقی را بیرون آورده و کیسه جدید را جایگزین کنید.

کیسه‌های جاروبرقی‌های خانگی یک بار مصرف هستند. به این صورت که پس از پر شدن باید با کیسه جدید جایگزین شود. اما کیسه جاروبرقی‌های تجاری، هتلی و صنعتی دائم است. یعنی پس از پر شدن تنها به خالی شدن نیاز دارد. در مدت‌های طولانی نیز نیاز دارد که شسته شود.

توجه داشته باشید که در هنگام تخلیه و تعویض کیسه جاروبرقی از دستکش استفاده کنید. زیرا ممکن است میکروب‌ها و بیماری‌های پوستی گوناگونی از طریق آشغال‌ها و گرد و غبار به شما سرایت کند. و در ضمن مواظب خرده زباله‌های آسیب زننده مانند شیشه یا اشیا برنده باشید.

در نهایت نیز دقت کنید که کیسه جاروبرقی به درستی نصب شده باشد و چفت بودن در محفظه نگهدارنده را نیز چک نمایید.

قیمت کیسه جاروبرقی

قیمت پاکت جاروبرقی ثابت نیست و با توجه به برند سازنده جاروبرقی و نوع آن متفاوت است. اما در کل می‌توان گفت که قیمت آن کم است و هزینه تعمیر و تعویض آن نیز بسیار اندک است.

سخن آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم تا نقش کیسه جاروبرقی در عملکرد جاروبرقی را به طور کامل برای شما شرح دهیم. این کیسه نقش مخزن زباله را دارد به این صورت که تمامی خرده زباله‌ها توسط خرطوم جاروبرقی مکیده می‌شوند و در کیسه جاروبرقی جمع می‌شوند.

نوع و اندازه کیسه جاروبرقی با توجه به برند سازنده آن متفاوت است. نحوه تخلیه و تعویض انواع مختلف جاروبرقی با یکدیگر فرق دارد.

[کل: ۱ میانگین: ۵]