03537300003 – 09135768461 – 09135838332

جستجو کردن

یزد لایی

 
مقدمه

یزد لایی قادر به تامین ملت بلون (Meltblown) فیلتر اصلی ماسک و صنایع مرتبط در خصوص تصفیه و فیلترینگ می باشد. یکی از انواع منحصر به فرد منسوجات که احتمالاً نام آن را در کنار ماسک‌های جراحی شنیده‌اید، ملت بلون نام دارد. این نوع منسوجات در واقع پارچه‌هایی هستند که از طریق بافت نخ ایجاد نشده‌اند بلکه فرآیند تولید شیمیایی و حرارتی دارند. ماسک‌های ملت بلون مقاومت بسیار خوبی نسبت به آلودیگ‌ها و انواع میکروب‌ها ویروس‌ها دارند و به همین دلیل به عنوان ماسک‌های باکیفیت شناخته می‌شوند.

شماره تماس‌های یزد لایی

پارچه های ملت بلون (Meltblown)

منسوجات نبافته متشکل از فیلامنت‌های منقطع در طول‌های مختلف و ظرافت ۵-١ میکرون که با استفاده از تکنولوژی ملت بلون تولید می‌گردد. از بارزترین خصوصیات این نوع پارچه‌ها ظرافت الیاف و قدرت نفوذ ناپذیری بسیار بالا در برابر مایعات است.
• مشخصات:
– گرماژ ۱۰۰-۱۵
– قابلیت جذب تا بیش از ۱۵ برابر وزن منسوج
– حداکثر عرض پارچه ها ۳۴۵ سانتیمتر

کاربردها

ملت بلون (Melt blown)، منسوجات بدون بافت با خاصیت فیلتراسیون

زمانی که ویروس کرونا کل دنیا را درگیر کرد، برندهای مختلف به دنبال راهی بودند که با کمک آن ماسک‌های با کیفیت و مقاوم در برابر ویروس تولید نمایند. همین‌جاست که صحبت از ماسک ملت بلون به میان می‌آید. ممکن است بسیاری از شما نیز بارها نام این ماسک را به عنوان یک ماسک خوب، شنیده باشید، اما درباره ماهیت آن اطلاعات چندانی نداشته باشید. اما نکته اینجاست که melt blown دقیقاً نام یک ماسک نیست بلکه به نوع لایه فیلتر به کار رفته در آن اشاره دارد و در تولید سایر محصولات بهداشتی و … نیز به کار می‌رود.

در این مطلب قرار است شما را با ساختار پارچه‌های ملت بلون بیشتر آشنا کنیم. پس اگر دوست دارید درباره این نوع منسوجات منحصر به فرد بیشتر بدانید، حتماً تا پایان با ما همراه باشید.

مطالعه کنید: مزایای حوله یکبارمصرف

تولید ماسک با پارچه ملت بلون
تولید ماسک با پارچه ملت بلون

ملت بلون ماسک چیست؟

ملت بلون ( melt blown ) نام نوعی پارچه است که خاصیت نفوذ ناپذیری دارد.

این پارچه با خاصیت فیلترینگ، بهترین محصول حفاظت سلامتی شما و جامعه است. خاصیت فیلترینگ باعث می‌شود که میکروب‌ها و ذرات آلوده موجود در هوا، اجازه ورود به مجاری تنفسی شما را پیدا نکنند.

این پارچه شگفت انگیز توسط شرکت‌های خاصی به صورت تخصصی تولید می‌شود. سپس به فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی منتقل می‌شود. این محصول از مراکز تولید به تمامی استان‌های کشور ارسال می‌شود. واردات و صادرات پارچه ملت بلون نیز بسیار فعال و پر رونق است.

قیمت این محصول نسبی است و در همه جا یکسان نیست. کیفیت پارچه ملون در تولیدی‌های مختلف با یکدیگر فرق دارد. ولی حدودا می‌توان گفت که هر طاقه از این پارچه در حدود ۳۵۰ الی ۴۰۰ هزار تومان است.

خاصیت فیلترینگ ابن پارچه به دلیل نداشتن بافت است. به دلیل همین ویژگی است که این پارچه در ساخت ماسک به کار می‌رود. در این شرایط همه گیری ویروس کشنده کرونا، باید در انتخاب ماسک استاندارد دقت نماییم.

یک ماسک استاندارد باید از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری از این محصول به دست آورید.

این عبارت به ماسک‌هایی اطلاق می‌شود که دارای یک لایه پارچه Melt blown در ساختار خود هستند. به طور کلی ماسک‌های مختلفی که برای مصارف پزشکی، شیمیایی و … به کار می‌روند دارای لایه‌های متفاوتی هستند. هر یک از این لایه‌ها وظیفه‌ای در ماسک بر عهده دارند و از این بین یک لایه به عنوان فیلتر عمل می‌کند. می‌توان گفت نقش لایه فیلتر ماسک اهمیتی بسیار بالا دارد و به همین جهت هنگام خرید ماسک باید به این نکته توجه زیادی داشت.

ماسک‌هایی که از پارچه ملت بلون به عنوان لایه فیلتر خود کمک گرفته‌اند، یکی از بهترین انواع ماسک محسوب می‌شوند که به خوبی در برابر آلودگی‌ها و میکروب‌ها مقاوم هستند. در ادامه شما را با ویژگی‌های این پارچه منحصر به فرد و نحوه تولید آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

پارچه ملت بلون چیست؟

این نوع پارچه در واقع نوعی از منسوجات بافته نشده است. شاید برای شما جالب باشد بدانید تمام پارچه‌ها به شکل رایجی که می‌شناسید، یعنی بافته شدن، تولید نمی‌شوند. در جریان تولید سنتی پارچه‌ها، ابتدا ماده اولیه که از دیرباز پنبه بوده است، به شکل نخ در آورده می‌شود و سپس این نخ‌ها به هم بافته شده و پارچه را ایجاد می‌کنند. اما در تکنولوژی Melt blown، مواد اولیه پلیمری که عموماً از جنس پلی‌پروپیلن هستند، در قالب یک فرآیند شیمیایی، مکانیکی و یا گرمایی به هم پیوند داده شده و ساختار شبکه‌ای مانند پارچه را ایجاد می‌کنند. به همین دلیل این نوع پارچه‌ها یا همان پارچه‌های ملت بلون دارای خواص و ویژگی‌های خاص هستند از جمله:

 • جذب بالا
 • مقاومت در برابر میکروب‌ها
 • نرمی و کشیدگی مناسب
 • قدرت بالا
 • مقاومت در برابر شعله
 • خاصیت دفع کنندگی مایعات
 • حالت ارتجاعی مناسب
 • و …
پارچه ملت بلون نسبت به میکروب‌ها و مواد آلاینده نفوذ ناپذیر است
پارچه ملت بلون نسبت به میکروب‌ها و مواد آلاینده نفوذ ناپذیر است

مطالعه کنید: کاربرد اسپان باند صنعتی

ویژگی‌های یک ماسک استاندارد چیست؟

ملت بلون پارچه‌ای است که نفوذ ناپذیر است و از انتشار آلودگی و عفونت جلوگیری می‌کند. دوخت این پارچه به عنوان یک ماسک باید طوری باشد که هوا از کناره آن درز نکند.

بنابراین همانطورکه ذکر کردیم یکی از ویژگی‌های یک ماسک استاندارد، دوخت مناسب آن است. یکی دیگر از ویژگی‌های یک ماسک استاندارد این است که تنفس را برای مصرف کننده سخت نکند. ملت بلون طوری است که علاوه بر جلوگیری از انتشار بیماری، تنفس را برای استفاده کننده دشوار نمی‌کند.

ویژگی‌های پارچه ملت بلون چیست؟

ملت بلون علاوه بر خاصیت نفوذ ناپذیری، قابل تجزیه و بازیافت است. بنابراین این محصول همگام با طبیعت است و به محیط زیست آسیبی نمی‌رساند. منعطف بودن و نرم بودن این پارچه از دیگر ویژگی‌های خوب این محصول به حساب می‌آید.

از آن جایی که امروزه نیاز به استفاده از ماسک بیشتر و بیشتر می‌شود، پارچه ماسک باید نرم و لطیف باشد. اگر پارچه ماسک زمخت باشد، مصرف کننده نمی‌تواند ساعت‌های طولانی آن را در صورت خود نگه دارد.

این پارچه ضد آب هستند و اگر شما ماسکی که از پارچه ملت بلون ساخته شده باشد را زیر شیر آب بگیرید، آب در آن نفوذ نمی‌کند.

ویژگی ضد آب بودن باعث می‌شود شما به راحتی بتوانید ماسک استاندارد را از غیر استاندارد تشخیص دهید. ماسکی که لایه اصلی آن ملت بلون باشد، خیس نمی‌شود و رد رطوبت در آن باقی نمی‌ماند.

این پارچه قابلیت عبور نور را دارد. طوری که نور از آن عبور می‌کند و در داخل ماسک به صورت هاله‌ای از نور دیده می‌شود.

علاوه بر ویژگی‌هایی که در بالا ذکر شد باید بدانید که پارچه ملت بلون نسبت به تمامی مواد ضد عفونی آسیب پذیر است. اگر این پارچه با الکل یا هر مایع ضد عفونی دیگری تماس داشته باشد، خاصیت نفوذ ناپذیری خود را از دست می‌دهد.

ملت بلون

مزایای استفاده از پارچه ملت بلون در ماسک

ملت بلون دارای مزایای بی شماری است که سبب محبوبیت آن شده و کارخانجات متعدد برای تولید محصولات خود از آن کمک می‌گیرند.

 • رنگ بندی ملت بلون بسیار متنوع است. فرقی نمی‌کند قصد تولید چه محصولی را دارید، در هر صورت پارچه ملت بلونی متناسب با همان رنگ پیدا خواهید کرد.
 • ملت بلون بسیار سبک بوده و وزن اضافه‌ای به محصولات اضافه نمی‌کند. این موضوع در مورد ماسک‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا در صورت استفاده از ماسک بر روی صورت، سنگینی خاصی احساس نخواهد شد.
 • ماسکی که به یک لایه ملت بلون مجهز شده است، مقاومت بیشتری در برابر انواع میکروب و ویروس از خود نشان می‌دهد، در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناکی نظیر کرونا کاهش پیدا می‌کند.
 • با کمک لایه ملت بلون می‌توان راحت‌تر نفس کشید. این پارچه علاوه بر جلوگیری از ورود میکروب‌ها، باعث تنفس بهتر می‌شود.
 • با وجود نازک و سبک بودن ملت بلون، مقاومت قابل قبولی به ماسک اضافه خواهد کرد. چنانچه این پارچه در لایه میانی ماسک قرار گیرد، استحکام آن را بهبود بخشیده و از خراب شدن سریع آن جلوگیری می‌کند.

چرا پارچه‌های Melt blown نفوذناپذیر هستند؟

برای پاسخ به این سؤال تنها کافیست درباره سایز فیلامنت‌های این نوع پارچه‌ها صحبت کنیم. همانطور که گفتیم در پارچه‌های ملت بلون، خبری از تار و پود در هم تنیده شده نیست. فیلامنت‌های موجود در ساختار این نوع پارچه سایزی حدود یک تا پنج میکرون دارند. با این حساب بدیهی است که به خوبی در برابر ذرات ریز، مانند فیلتری بسیار قوی عمل می‌کنند.

فرآیند تولید ملت بلون
فرآیند تولید ملت بلون

مروری ساده بر فرآیند Melt blown

مطمئناً برای شما نیز سؤال شده است که چگونه می‌توان بدون در هم تنیدن تار و پود، بافتی درست شبیه پارچه ایجاد کرد. در این بخش به طور مختصر و ساده مرروی بر فرآیند تولید پارچه ملت بلون خواهیم داشت تا به شکلی واضح‌تر با مفهوم پارچه نبافته آشنا شوید.

دستگاه اکسترودر اصلی‌ترین دستگاه در فرآیند melt blown محسوب می‌شود که گرانول‌های پلیمر را به پلیمر مذاب تبدیل می‌کند. در ادامه هوا با شتاب زیاد، پلیمر ذوب شده را در جهت قالبی با سوراخ‌های بسیار ریز هدایت می‌نماید. به این ترتیب پلیمر مذاب به شکل الیافی بسیار ظریف در می‌آید که از طرف دیگر قالب خارج می‌شوند، در فاصله‌ای کم این الیاف روی سطحی که در مقابل‌شان است می‌نشینند و با ایجاد پیوندهایی شبکه‌ای مانند تار عنکبوت، بافت پارچه‌ای طور ملت بلون را تشکیل می‌دهند. این ساده‌ترین تعریفی است که می‌توان درباره این فرآیند ارائه داد. برای فهم بهتر می‌توانید پروسه تولید پشمک را در نظر بگیرید که چطور با دمش جریان هوا، قند مذاب به تارهایی بسیار ظریف و در هم تنیده تبدیل می‌گردد.

پلیمر به کار رفته در فرآیند melt blown

در ابتدای متن اشاره شد که پارچه‌های بدون بافت معمولاً از پلی‌پروپیلن ساخته می‌شوند. اما در واقع این تنها پلیمری نیست که می‌تواند تحت این فرآیند قرار بگیرید، اما می‌تواند یکی از بهترین انتخاب ‌ها باشد. به طور کلی می‌توان گفت هر چقدر وزن مولکولی پلیمر پایین‌تر باشد، منسوجات ملت بلون تولید شده ساختار ظریف‌تر و نرم‌تری خواهند داشت. با این حساب انتخاب نوع پلیمر به نوع کاربرد بعدی نیز بستگی دارد. با این حال پلیمرهایی مانند پلی‌اتیلن برای این فرآیند چندان مناسب نیستند. زیرا خاصیت الاستیسیته بالایی دارند. از طرفی موادی مانند پلی‌استایرن و یا پلی‌کربنات گزینه‌هایی بسیار عالی برای تولید پارچه melt blown نرم به شمار می‌روند.

ماسک‌های ملت بلون چه ویژگی‌هایی دارند؟

بدون شک ماسک‌هایی که دارای لایه‌ای پارچه بافته نشده به عنوان فیلتر هستند، ویژگی‌های منحصر به فردی نسبت به سایر ماسک‌های معمولی دارند و به همین دلیل محبوب‌تر هستند. این ویژگی‌ها در ادامه عنوان خواهند شد:

 • این نوع ماسک نسبت به میکروب‌ها و ویروس‌های مختلف بسیار مقاوم هستند.
 • خیس نمی‌شوند و آب را از بافت خود عبور نمی‌دهند.
 • در برابر مواد و ذرات شیمیایی نیز مقاومت بالایی دارند.
 • در عین اینکه مانند سدی محکم در برابر ذرات، آلودگی‌ها و میکروب‌ها عمل می‌کنند، به خوبی هوای تمیز را از خود عبور می‌دهند.

مطالعه کنید: مزایای لایی چسب

خرید ملت بلون
خرید ملت بلون

آیا تنها کاربرد پارچه ملت بلون، تولید ماسک است؟

هر چند این نوع پارچه در تولید ماسک‌های پزشکی کاربرد بسیار مهمی دارد، اما بدین معنا نیست که کاربرد آن به تولید ماسک محدود می‌شود. خصوصاً به دلیل خاصیت فیلتراسیون بسیار خوبی که دارد، در صنایع و زمینه‌های مختلف به کار می‌رود که برخی از آن‌ها در ادامه عنوان خواهند شد:

 • همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، پارچه ملت بلون در برابر شعله مقاوم است و به نوعی عایق حرارتی محسوب می‌شود. به همین دلیل در لباس‌هایی خاص که باید نسبت به حرارت مقاوم باشند، به کار می‌رود.
 • نوع طراحی و ساخت این پارچه‌ها به شکلی است که می‌توانند روغن را به خوبی جذب نمایند. به همین دلیل در حوزه‌های مختلف کاری به عنوان جاذب روغن به کار می‌روند.
 • ملت بلون در تولید محصولات بهداشتی مختص بانوان و سالمندان نیز کاربرد دارد.
 • لباس‌ها و بسته‌بندی‌های یکبار مصرف و بهداشتی که در بیمارستان‌ها و مصارف پزشکی مورد نیاز هستند، اغلب از پارچه‌های melt blown تولید شده‌اند.
 • فرآیند خاص melt blown برای تولید پسب‌هایی با ویژگی‌های منحصر به فرد نیز استفاده می‌شود.
 • جالب است بدانید منسوجات بدون بافت، در حوزه الکترونیک نیز کاربرد دارند. برای مثال در ساختار خازن، به عنوان عایق عمل می‌کنند.

کاربرد ملت بلون

پارچه ملت بلون کاربرد بسیار زیادی در تولیدی‌های ماسک دارد اما کل کاربرد آن به همین موضوع محدود نمی‌شود.

 • از آنجایی که پارچه ملت بلون عایق حرارتی است، ممکن است در تولید لباس‌های به کار برود که باید در برابر حرارت مقاوم باشند.
 • ملت بلون جاذب روغن است، در نتیجه زمانی که برای تولید یک لباس یا محصول، نیاز به پارچه‌ای با این ویژگی باشد، از ملت بلون استفاده می‌کنند.
 • ممکن است از ملت بلون در تولید محصولات بهداشتی سالمندان و بانوان استفاده شود.
 • برای تولید لباس‌های یکبار مصرف بیمارستان کاربرد دارد.

ملت بلون

نحوه تشخیص لایه ملت بلون

اگر ترجیح می‌دهید خودتان وجود لایه ملت بلون بر روی ماسک را چک کنید، چند راه وجود دارد که می‌توانید به وسیله آن‌ها از وجود یا عدم وجود لایه ملت بلون مطمئن شوید.

 • استفاده از شمع

ساده‌ترین راه برای وجود لایه ملت بلون استفاده از یک شمع است. ابتدا ماسک را بر روی صورت خود قرار داده و شمعی را روشن کنید، سپس سعی کنید شمع را خاموش کنید. اگر با وجود ماسک، موفق به خاموش کردن شمع شدید، آن ماسک فاقد لایه ملت بلون است اما اگر شمع هیچ تغییری پیدا نکرد، از لایه ملت بلون استفاده شده است.

 • جداسازی لایه‌های مختلف ماسک

در روشی دیگر می‌توانید با قیچی دو طرف ماسک را برش زده و لایه‌های آن‌ را جدا کنید. لایه میانی ماسک را بر روی حرارت قرار داده تا متوجه واکنش آن شوید. اگر آن لایه سریعا آتش گرفت، ماسکی که خریداری کرده‌اید، استاندارد نیست اما چنانچه به جای آتش گرفتن، تغییری در بافت آن ایجاد شود، لایه ملت بلون است.

 • عدم عبور آب

یکی از ویژگی‌های پارچه ملت بلون این است که اجازه عبور آب را نخواهد داد؛ شما می‌توانید از همین ویژگی برای آزمایش کردن آن استفاده کنید. بر روی ماسک آب بریزید، اگر آب از لایه میانی آن رد شد، نتیجه می‌گیرید آن ماسک فاقد لایه ملت بلون است اما چنانچه مقاومت نشان داد، احتمالا به این لایه مجهز شده است. علاوه بر آن این لایه نباید مرطوب شود؛ این بدان معناست که حتی در صورت قرار گرفتن در معرض آب، نباید رطوبتی بر روی آن باقی مانده باشد.

 • دستمال کاغذی

ابتدا دستمال کاغذی را به ذرات کوچکی تبدیل کرده و روی میز بریزید. با دو دست خود، طرفین ماسک را گرفته و به نزدیکی این ذرات ببرید. اگر تکه‌های کوچک شده دستمال کاغذی به ماسک چسبید، لایه ملت بلون در ساختار آن استفاده شده است.

 • استفاده از نور

برای این آزمایش به محیطی تاریک نیاز دارید. از نور چراغ قوه یا نور چشم استفاده کرده و ماسک را در چند سانتی متری آن نگه دارید. اگر در سمت دیگر ماسک، منبع نور قابل تشخیص نبود، لایه ملت بلون وجود دارد اما چنانچه به خوبی قادر به دیدن منبع نور هستید، احتمالا ماسکی غیر استاندارد خریداری کرده‌اید.

خرید پارچه ملت بلون
خرید پارچه ملت بلون

تولید و فروش ملت بلون

اگر در زمینه تولید ماسک‌های پزشکی و یا سایر محصولات بهداشتی فعالیت دارید، بدون شک با پارچه‌های بدون بافت سروکار دارید. خوشبختانه امروزه شرکت‌های داخلی نیز به عنوان عرضه کننده‌های نیرومند در زمینه این نوع منسوجات فعالیت می‌کنند، از جمله مجموعه یزد لایی که بهترین و باکیفیت‌ترین منسوجات نبافته را عرضه می‌نماید. اگر به هر یک از پارچه‌های melt blown، اسپان باند، لایی چسب و … نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان ما در یزد لایی در ارتباط باشید تا شما را برای خریدی مطمئن و مقرون به صرفه راهنمایی نمایند. علاوه بر این، این مجموعه در زمینه فروش محصولات ساخته شده از ملت بلون ، از جمله ماسک‌های جراحی، پاکت جاروبرقی و … نیز مشغول به فعالیت حرفه‌ای است.

مطالعه کنید: ترموباندینگ 

نکات مهم در رابطه با پارچه ملت بلون به کار رفته در ماسک

 • این لایه در برابر الکل آسیب پذیر بوده و در صورت قرار گرفتن در برابر مواد ضد عفونی، خاصیت خود را از دست می‌دهد، به همین دلیل به هیچ عنوان ماسک خود را به وسیله الکل ضد عفونی نکنید.
 • ماسک خود را نشویید! در واقع فرقی نمی‌کند که چه لایه‌هایی در ماسک شما به کار رفته است، شست و شوی آن کار درستی نیست. ملت بلون هم در برابر شست و شو مقاوم نبوده و یکبار مصرف هستند. پس از هر بار استفاده باید ماسک جدیدی برداشته و از استفاده مجدد ماسک روز قبل خودداری کنید.

قیمت پارچه ملت بلون

از آنجایی که ملت بلون توسط برندهای مختلفی تولید می‌شود، نمی‌توان قیمت مشخصی برای آن بیان کرد اما به طور کلی هر طاقه آن با قیمت ۳۵۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. برای اطلاع از قیمت دقیق پارچه ملت بلون با کیفیت، می‌توانید با کارشناسان فروش مجموعه یزد لایی در ارتباط باشید.

لیست قیمت اردیبهشت ۱۴۰۳ محصولات یزدلایی

کلیک کنید.

در نهایت

این محصول در واقع اصلی ترین لایه در ماسک‌های استاندارد به حساب می‌آید. ساختار ملت بلون طوری است که مانع از ورود میکروب و ذرات نانو می‌شود. به خاطر همین ویژگی است که از این پارچه در ساخت ماسک‌های جراحی و ماسک‌های استاندارد استفاده می‌کنند.

به یاد داشته باشید تمامی ماسک‌هایی که در ساختار خود ملت بلون دارند، بهترین ابزار حفظ سلامتی شما هستند. امروزه این ماسک‌های استاندارد هستند که سلامت شما را تضمین می‌کنند.

شماره تماس‌های یزد لایی