یزد لایی

مقدمه

برای قوام پارچه، افزایش استحکام و ضخامت انواع پارچه از انواع لایی می توان بهره جست. در این بین پارچه های بافته یا نبافته که با چسب های پلی اتیلن یا پلی آمید به عنوان لایی چسب در بازار معرفی شده اند، می توانند به راحتی و حتی با یک اتو معمولی به پارچه چسبیده و باعث افزایش قوام پارچه شما شوند.
در مجموعه یزد لایی به عنوان اولین هایپر نبافته در دنیا مجموعه کاملی از لایی چسب ها موجود می باشد.

نرخ نامه

لایی چسب کاغذی (لایی چسب با پارچه نبافته):

در این مجموعه، حدود ۲۰ مدل لایی چسب کاغذی در دو رنگ سفید و مشکی با چسب های پلی اتیلن و پلی آمید موجود است که در صنعت پوشاک، ترمه و دیگر صنایع نساجی کاربرد فراوان دارد.
عرض طاقه دراین مورد طبق سفارش تا ۱۶۰ میلیمتر می تواند افزایش یابد.

لایی چسب به صورت عمده

لایی چسب پارچه ای:

در مجموعه یزد لایی لایی چسب پارچه ای درجه یک در عرض های ۱۰۳، ۱۱۰ و ۱۲۰ سانتی متری موجود می باشد.
این نوع لایی چسب در صنعت ترمه و پوشاک کاربرد فراوان دارد.

لایی چسب در دوخت

لایی حریر:

لایی ها به دو دسته چسبی و غیر چسبی تقسیم می شوند. بیشتر لایی های موجود در بازار چسبی هستند، ولی برای هر نوع پارچه ای نمی توان از لایی های چسبی استفاده کرد.
لایی های غیرچسبی به پارچه دوخته می شوند. این نوع لایی ها برای پارچه های بسیار نازک با تراکم بافتی کم، پارچه هایی که تحمل گرما را ندارند و پارچه های گران قیمت مثل ابریشم طبیعی به کار می روند.
موارد استفاده لایی حریر نازک:
بیشتر برای ظریف دوزی لباس زنانه،
بلوز رسمی مردانه،
مانتو،
جیب،
جلیقه.

این نوع لایی، علاوه بر سفید و مشکی دارای رنگ بندی های متنوع هستند که با توجه به رنگ پارچه می توان رنگ مناسب آن را انتخاب کرد. لازم به ذکر است که هنگام خرید، عرض پارچه مورد نظر خود را مد نظر داشته باشید، زیرا عرض انواع رنگی این نوع لایی، ۱۲۰ سانتیمتر است. اما نوع سفید و مشکی لایی حریر، دارای عرض های ۱۲۰ و ۱۵۰ سانتیمتر است.

لایی چسب

لایی پرشین:

این لایی در بازار، خرازی ها و تولیدی های پوشاک شهرت خوبی دارد. لایی پرشین باید قبل از استفاده آب کشیده شود. این عمل به خاطر خالص شدن لایی بعد از آبرفت انجام می شود. رنگبندی لایی پرشین بیشتر سفید و مشکی است که اخیرا رنگ های دیگر آن نیز به بازار آمده است.
موارد استفاده:
– بهترین انتخاب برای تولید انواع کت و پالتو

پارچه لایی چسب

لایی فرانسه:

لایی فرانسه دو نوع دارد که با نام های نرم و آهاردار شناخته می شوند. لایی کاغذی فرانسه در بازار خرازی و پارچه دارای شهرت بیشتری است.
موارد استفاده:
الف) نوع محکم تر آن یعنی آهاردار برای:
یقه،
جای دکمه،
سر آستین و غیره.
ب) نوع نرم لایی فرانسه برای:
لباس هایی که ایستایی کمتری نیاز دارند.

پارچه های لایی چسب

لایی چسب چیست؟ انواع لایی چسب

در بین انواع لوازم جانبی مختلفی که در پوشاک به عنوان یک بخش لاینفک مورد استفاده قرار میگیرد، لایی چسبها جزو کاربردی ترین موارد هستند. علاوه بر برخورداری از ویژگی های  خاص عملکردی، زیبایی لباس را نیز افزایش میدهند. شما احتمالا آنها را به عنوان پایدار کننده های خیاطی میشناسید. به هر حال، بیایید با اصول ابتدایی آغاز کنیم.

لایی چسب چیست؟

به تکه­ای از یک پارچه که برای یک بخش یا یک قسمت از لباس و مابین دو بخش پارچه اصلی استفاده میشود و به :

جذابیت

استحکام

و ماندگاری شکل ظاهری لباس کمک می­کند لایی چسب گفته میشود. به صورت کلی، در البسه­ای مانند کراوات، کمربند و قسمت جلویی کت از لایی چسب استفاده می­شود. این نوع پارچه ها میتوانند ظریف، ضخیم و یا قابل تغییر باشند. بافت آن از موادی است که در ساخت آن بکار  برده شده است، برای مثال الیاف پنبه، نایلون، پلی استر، پشم گوسفند و یا ترکیبی از این موارد. لایی چسبها به روشهای مختلفی اعم از بافتن، دوختن ویا نمدی( منسوج غیر بافته) تهیه می­شوند. این پارچه ها برای اینکه دارای  ویژگی های منحصر به فردی باشند فرآیندهای خاصی در تولید آنها به کار گرفته می­شود.

بخشهای مختلف پوشاک که معمولا حرارت میبینند، شامل:

دامن و شلوار : قسمت کمر، قسمت رویی و قسمت زیرین

بلوز، پیراهن و لباس زنانه : یقه، رویه، سرآستین

کت و ژاکت: قسمت جلویی و رویه، یقه، رویه جیب، دهانه جیب  و سایر موارد.

برای استفاده از لایی چسب در بلوز و قسمت های مختلف لباس، بسته به خواص پارچه رویه کار، فقط از یک نوع جنس استفاده خواهد شد. در خصوص دامن و شلوارها معمولا از دو نوع جنس استفاده میشود. لایی چسب نرمتر برای قلاب و محکم تر برای قسمت کمر.

بسته به سایز و میزان استفاده از پارچه در قسمت های رویه کار، ممکن است حداقل از سه لایه لایی چسب در کت استفاده شود. برای مثال رویه کت های زنانه دارای لایی چسبهای تقویت شده است است. در صورتیکه برای یقه ها، جلو بازوها و دهانه جیبها از لایی چسبهای ظریفتری استفاده می­شود. از ظریف ترین نوع هم برای قسمت های پشتی، پشت بازو، آستین و پایین کت استفاده می شود. در هر صورت ،اکثریت این نوع پارچه ها روی بخشهای کوچکتر مانند آستین، یقه، کمر، کمربند ، سردوشی و چاک دامن انجام می شود.

انواع لایی چسب

انواع لایی چسب

چرا باید از این نوع پارچه استفاده کنیم؟

موارد ذیل کاربردهای اساسی استفاده از لایی چسب در پوشاک است.

در وهله اول از لایی چسبها برای قوام بخشیدن افزایش استحکام، ماندگاری و حفظ شکل لباس استفاده می­شود.

زمانی که لایی چسب به قسمت خارجی لباس می­چسبد همانند یک کامپوزیت عمل میکند. بنابراین با مقاومت در برابر اعمال فشار بیرونی از لایه خارجی پارچه محافظت می­کند.

لطافت و نرمی پارچه را افزایش می­دهد.

وضعیت پارچه را در حین کار و بعد از پرداخت حفظ میکند.

طول عمر قسمتی از پارچه را در آن لایی چسب به کار برده شده افزایش می­دهد

لایه دوزی در مقابل آستر دوزی لایی چسب در مقابل آستر دوزی

این اصطلاحات به ریزه کاری هایی در هنگام تهیه پوشاک اشاره دارد که به طور معمول  وقتی لباس می­پوشید، دیده نمی­شوند. ولیکن نقش مهمی را در برازنده بودن و راحتی لباس شما  ایفا می­کنند.

لایه دوزی: یک تکه پارچه کمکی است که در بخشهایی که میزان مقاومتی بیش از وزن پارچه اصلی مورد مورد نظر است بکار گرفته میشود. به طور مثال، لایه دوزی در قسمت کمر، یقه، آستین ها، انتهای کار و در برخی موارد در سجاف مشاهد می­گردد. بنابراین این طور میتوان نتیجه گرفت که به نقش استحکام بخشیدن به پارچه را دارد. در لباس های سفارشی دست دوز،لایه دوزی را می­توان در تمامی بخش های لباس مشاهده نمود، و بیش از یک نوع از آن در داخل یک لباس به کار گرفته می شود.

آستر دوزی: این پوشش برای کمک به ظرافت لفافه داخلی و همچنین کمک به لغزش راحت لباس روی سایر لباسها استفاده میشود. پارچه های آستری معمولاً لغزنده و ابریشمی هستند. با وجود این حال ، انواع مختلفی ممکن است برای افزایش تأثیر مورد استفاده قرار گیرد. آستری ها به طور جداگانه دوخته شده و سپس با دست یا ماشین دوخته می­شوند

تودوزی  به منظور ایجاد گرمای بیشتر برای لباس مانند پالتو در زمستان اضافه می­گردد که ممکن است بافت حجیم تر اما وزن کمتر باشد و معمولا از جنس پشم یا کرک است. همچنین می تواند به طور جداگانه  از لباس اصلی تهیه شود و هم میتواند قابل جدا کردن باشد و یا به عنوان زیر سازی استفاده گردد.

آستر زیرین نوعی  از پارچه است که برای  تیره کردن پارچه اصلی و یا پوشش قسمتهای بیشتری از بدن به کار میرود. که یک لایه متفاوت بوده و به قسمتی از بافت لباس متصل می­گردد و در قسمت مخالف لباس قرار میگیرد و پس از آن با لباس باهم پرداخت می­شوند. طرحهای الگوها روی آن انجام میشود تا براقی پارچه کاهش یابد.

محل کاربرد لایی چسب ها

محل کاربرد لایی چسب ها

انواع لایی چسب

انواع آن ها را می­توان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود.

براساس نوع  کاربرد

 • لایی چسبهای دوخته شده و غیر حرارتی
 • لایی چسب های حرارتی

بر اساس نوع منسوج

 • لایی چسبهای منسوج (بافته شده): که بیشتر  دارای بافتهای سبک بوده و بسته به نوع مصرف متقاضی تهیه می­گردد که می­تواند شامل کمربند، کت لباسهای  بیرون منزل ودامن های چاک دار باشد.
 • لایی چسبهای کشباف: لایی چسبهای کشباف حرارتی عمدتا در لباسهای بافتنی مورد استفاده قرار می­گیرد. بسته به نیاز به  نتیجه مورد نظر انواع مختلفی از لایی چسب حرارتی مورد استفاده قرار می­گیرد که گاهی اوقات نیز در جاهایی که تحت کشش و درهم تنیدگی هم هست استفاده می­شود که همین موارد جزیی باعث خلق یک محصول متفاوت می­گردد.این نوع پارچه های کشباف و گردباف حرارتی دارای خواص ارتجاعی هستند.
 • لایی چسبهای غیر منسوج: لایی چسب  غیر منسوج کیفیت بالا با استفاده از مواد تمام پلی آمیدی ساخته شده که دارای بافت فوق یکنواخت و درهم تنیدگی بالایی است. بسته به نوع کاربرد در مقابل نفوذ مواد یا حرارت مقاوم سازی شده­اند و در اغلب موارد در بسته های بسیار سبک ۱۰۰ تا ۱۰۰ گرمی در دسترس است.

ارتباط با مجموعه یزد لایی

همه چیز در مورد لایی چسب

از لایی دوخت و لایی چسب برای تولید پوشاک و سایر موارد استفاده می شود. لایی دوخت با تلفیق لایه ها و بافت های مختلف پارچه ایجاد می شود و سرانجام با افزودن مواد نشاسته مانند به آن کیفیت آن بهبود می یابد. اغلب این نوع لایی هنگام خیاطی به بافت پارچه ی لباس دوخته می شود.

لایی دوخت ممکن است ویژگی های متفاوتی را دارا باشد.

استاندارد کیفیت لایی دوخت به این نکته بستگی دارد که چگونه با بافت اصلی پوشاک در هم آمیخته باشد.

برای تولید لایی دوخت و پس از آن برای پیوستن آن به بافت های اولیه پارچه تقریباً زمان زیادی لازم است. استفاده از لایی دوخت به دلیل کیفیت کمتر، هزینه بر بودن و زمان بر بودن، این روزها به طور استثنایی محدود شده است. از لایی دوخت تنها هنگامی استفاده می شود که استفاده از لایی چسب ( لایی های ذوب شونده ) چندان مناسب نباشد. اغلب در پارچه های ضد حریق، به جز لایی دوخت، نمی توان از انواع دیگری از لایی استفاده کرد.

لایی چسب

لایی چسب

موارد استفاده از لایی دوخت در زیر آورده شده است:

 • از لایی دوخت به عنوان مواد متصل کننده در لباسها و وسیله های مقاوم در برابر آتش، به ویژه لباس مخصوص آتش نشان ها استفاده می شود.
 • همچنین از لایی دوخت در تولید بخش های محافظ لباس برای افرادی که مشغول پرورش گیاه اند استفاده می شود .
 • علاوه بر این از خط اتصال دوخته شده در ماشین ها و دستگاه های گلدوزی نیز استفاده می شود.

مزایای لایی دوخت

 • مناسب برای تولید لباس های مقاوم در مقابل آتش
 • روش تولید ساده و مبتدی
 • عدم نیاز به دستگاه های پیچیده
 • قابل استفاده در صنایع فولاد و محیط های بسیار گرم

معایب لایی دوخت

 • کیفیت آن در صورتی که با دمای ذوب سازگار نباشد، قابل قبول نیست.
 • استفاده از آن برای تولید انبوه منطقی نیست.
 • به راحتی در بازار قابل دسترسی نیست و برای دسترسی راحت تر بایستی بازار تنظیم شود.
 • برای تولید آن زمان زیادی نیاز است.
 • هزینه ی تولید آن بالاست.

لایی چسب

از لایی چسب برای اولین بار ۱۰۰ سال قبل برای تولید کت، روپوش و کلاه استفاده شد.

این نوع لایی ها عمدتاً ۱۰۰٪  از پارچه های نخی محکم شده با نشاسته بودند و ذوب شونده نبودند. به همین ترتیب، لمس سخت وحشتناک و خصوصیات پراکنده هنگام شستشو باعث بهبود اتصالات ذوب شونده می شد.

پارچه های پنبه ای معمولی به همراه لایه ای از سیمان و با استفاده از گرما یا وزن روی پارچه تثبیت می شوند. این یک بخش ترکیبی، پارچه را قاب بندی کرده و موجب ظاهر بهتری می شود.

امروزه برای تولید عمده ی لایی چسب،  از انواع مختلفی از دستگاه های ذوب موجود می باشد.

لایی چسب به طور قابل توجهی ۱۰۰% مبتنی بر پنبه هستند و تراکم نخ متغیری دارند که کاربردهای ویژه ای دارند. در حال حاضر مخلوط های پلی پنبه ای نیز به همین ترتیب برای غلبه بر مشکلات جمع شدگی در بافت های پنبه ای به همراه مجموعه ای از مخلوط های پیچ و تاب مانند پارچه ابریشم مصنوعی، پلی بافت و پشم و غیره قابل دسترسی اند.

بافت لایی چسب

بافت لایی چسب

مزایای لایی چسب

از لایی چسب برای اولین بار ۱۰۰ سال قبل برای تولید کت، روپوش و کلاه استفاده شد.

این نوع لایی ها عمدتاً ۱۰۰٪  از پارچه های نخی محکم شده با نشاسته بودند و ذوب شونده نبودند. به همین ترتیب، لمس سخت وحشتناک و خصوصیات پراکنده هنگام شستشو باعث بهبود اتصالات ذوب شونده می شد.

پارچه های پنبه ای معمولی به همراه لایه ای از سیمان و با استفاده از گرما یا وزن روی پارچه تثبیت می شوند. این یک بخش ترکیبی، پارچه را قاب بندی کرده و موجب ظاهر بهتری می شود.

امروزه برای تولید عمده ی لایی چسب، از انواع مختلفی از دستگاه های ذوب موجود می باشد.

لایی چسب به طور قابل توجهی ۱۰۰% مبتنی بر پنبه هستند و تراکم نخ متغیری دارند که کاربردهای ویژه ای دارند. در حال حاضر مخلوط های پلی پنبه ای نیز به همین ترتیب برای غلبه بر مشکلات جمع شدگی در بافت های پنبه ای به همراه مجموعه ای از مخلوط های پیچ و تاب مانند پارچه ابریشم مصنوعی، پلی بافت و پشم و غیره قابل دسترسی اند.

مزایای لایی چسب

عمده ترین مزیت لایی چسب کیفیت و استحکام آن است و از آن برای تولید هر چیزی که به مقاومت زیادی نیاز دارد ( مثل کمربند و … ) استفاده می شود.

در صورت نیاز به ظرافت بیشتر، این می تواند یک اشکال باشد.

از آن میتوان برای پارچه هایی مثل کرپ، شاه ماهی، کلاف و … ( بسته به کاربردشان ) استفاده نمود.

از نخ های پلی بافتی برای کارهای حجیم استفاده می شود. همچنین از این نخ ها برای پارچه های کامپوزیت تزریق شده و ظریف استفاده می شود. به طور همزمان، قدرت، سازگاری و سبک بودن لایه های ذوب شونده با تغییر دادن و اصلاح پوشش طبیعی یا سطح پارچه پوسته اصلاح می شود.

در هر صورت، لایی چسب برای لباسهای راحت و ارزان قیمت، گران است و منطقی نیست. پس،  از پارچه های بافتنی که از ترکیبی از نخ های ساخته شده با ریون و پشم برای بدن و حجم استفاده شده است، برای کاربردهای مختلف استفاده می شود.

ارتباط با مجموعه یزد لایی

[کل: ۲ میانگین: ۳]