03537300003 – 09135768461 – 09135838332

جستجو کردن

انواع فیلتر جاروبرقی و عملکرد آن در انواع جاروبرقی

جارو برقی

در انواع جاروبرقی‎های خانگی و صنعتی انواع فیلتر جاروبرقی قطعه ای بسیار مهم است. فیلتر در انواع جاروبرقی وظیفه پاکیزه کرده محیط و محافظت از قطعات دستگاه را بر عهده دارد.

انواع فیلتر جاروبرقی یکی از مهمترین قطعات در جاروبرقی‎های خانگی و صنعتی است. کلمه “فیلتر” در لغت به معنای «پالایشگر» بوده و مترادف آن در لغت فارسی واژه «صافی» است.

فیلتراسیون نیز روشی است که ناخالصی ها را از سیالات مختلف مانند گاز و مایع جدا می کند. به عبارت دیگر سیال ها از فیلتر عبور می کنند (متناسب با نوع سیالی که ساخته می شود). در مقابل ناخالصی ها و ذرات جامد، حتی در اندازه میکرون قادر به عبور از فیلترها نخواهند بود. این فرآیند در فیلتراسیون به صورت فیزیکی رخ می‌دهد. فیلتر جاروبرقی نیز این نقش را در جاروبرقی ایفا می‌کند، با این تفاوت که سیال مورد نظر «هوا» است.

کلیک کنید: انواع بگ شاپ

کاربرد و نقش انواع فیلتر جاروبرقی

برندهای مطرح جهان و ایران انواع جاروبرقی های خانگی و صنعتی را طراحی و تولید کرده اند. در انواع جاروبرقی های تولید شده، فیلتر جاروبرقی یک بخش بسیار مهم می باشد. فناوری ساخت فیلتر منحصر به فرد است، زیرا قادر خواهد بود ذرات بسیار کوچک را تسویه کند.

انواع فیلتر جاروبرقی در جاروبرقی های صنعتی و خانگی دو نقش مهم را بر عهده دارد:

  • پاکیزه کردن محیط از ذرات و گرد و غبار و عدم بازگشت آن و به محیط را بر عهده دارد.
  • از سایر قطعات جاروبرقی مانند موتور محافظت می کند، زیرا گرد و خاک و… باعث خرابی آن نشود.

پس اگر فیلتر جاروبرقی وجود نداشته باشد عملاً نظافت با جاروبرقی معنایی نخواهد داشت. جارو برقی یک محیط خلا با کمک پمپ در مخزن فیلتر یا ذرات ایجاد می کند. این فرایند به کمک سیستم سایکلون برای فیلتر بهتر استفاده می شود. سیستم سایکلون به ویژه در جاروبرقی های صنعتی کاربرد بیشتری دارد. چرخش هوا با سرعت بسیار زیاد در قسمت مخروطی انجام می شود که سایکلونی نامیده می شود. این هوا دارای ذرات ریز و درشت است که بر اثر چرخش به دیواره ظرف مخروطی برخورد کرده و به محفظه فیلتر وارد می شود.

انواع فیلتر جاروبرقی

کلیک کنید: قیمت و خرید ساک دستی تبلیغاتی

فیلتر هپا (Hepa) چیست؟

در کنار فیلترهای جاروبرقی (اصلی) از یک فیلتر ثانویه دیگر نیز استفاده می‌شود که فیلتر هپا نام دارد. در برخی محیط ها پاکیزگی و بهداشت باید در بالاترین سطح باشد.

عبارت Hepa مخفف High Efficiency Particulete Air است. یعنی «فیلتر ذرات با بازدهی بسیار بالا» انجام می ‌شود. در صنعت پزشکی و… از این فیلتر استفاده می کنند. معمولاً طراحی آن ها به صورت کارتریجی است، زیرا ذرات تا ۰.۳ میکرون را جذب می کنند. ناگفته نماند که سرعت مکش در جاروبرقی ها و گرفتن انواع ذرات، شاخصه ای بسیار مهم در فیلترکردن است.

معرفی انواع فیلتر جاروبرقی

انواع فیلتر جاروبرقی در دو نوع یکبار مصرف و قابل شستشو در شرکت های مختلف تولید می شود. بر اساس شکل و ساختار نیز نوع های مختلفی دارند. جنس این فیلتر ها از نوع پلی استر یا سلولزی است. البته معمولاً نوع سلولزی، یکبار مصرف می باشد. انواع فیلتر عبارتند از:

  • فیلتر کیسه ای: کیسه ای بزرگ است که در آن منافذ بسیار ریز برای عبور هوا وجود دارد.
  • فیلتر های کاغذی (پاکتی): در جاروبرقی های خانگی و صنعتی استفاده می شود و یکبار مصرف است.
  • فیلتر ستاره ای: جنس این فیلتر از پلی استر است و معمولاً در جاروبرقی های صنعتی استفاده می شود. این نوع فیلتر استحکام بسیار بالایی دارد.
  • فیلتر کارتریجی: در دو نوع سلولزی و پلی استر تولید می شود. معمولاً در جاروبرقی های صنعتی کاربرد دارد. البته قابلیت استفاده مجدد نیز خواهد داشت. اگر خراب یا کثیف شد غیر قابل تعمیر است و نیاز به تعویض دارد.

 

شماره تماس‌های یزد لایی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *