03537300003 – 09135768461 – 09135838332

جستجو کردن

مزایای لایی چسب؛ ظرافت، استحکام و زیبایی در دوخت

مزایای لایی چسب

لایی چسب یکی از لوازم ضروری خیاطی است. لایه‌ها به خیاط کمک می‌کنند تا دوختی ظریف و زیبا داشته باشند و لباس به زیباترین شکل ممکن دوخته شود.

مزایای لایی چسب؛ ظرافت، استحکام و زیبایی در دوخت

لایی چسب یکی از مهم‌ترین ابزار‌های خیاطی محسوب می‌شود. لایه‌هایی که در خیاطی و تولیدی پوشاک برای چسباندن دو تکه پارچه به یکدیگر استفاده می‌کنند انواع مختلفی دارند. لایی حریر، لایی لنگان، لایی فرانسه، لایی ارگانزا و… را می‌توان نام برد.

برای خیاطی و دوخت لباس به صورت دلخواه نمی توان لایی چسب را انتخاب کرد. به عبارت دیگر نمی‌توانید در صورت نبود لایی مورد نظر، از یک لایی دیگر استفاده کنید. خیاط، لایی مورد نظر را انتخاب می‌کند که به عوامل مختلفی بستگی دارد. استفاده از لایی در قسمت‌های مختلف لباس، از اصول مهم خیاطی تبعیت می‌کند.

مطالعه کنید: مزایای ساک دستی تبلیغاتی

مزایای لایی چسب چیست؟

لایی‌ها به دو گروه تقسیم می‌شوند، این دو گروه عبارتند از:

 • لایی چسب یا لایی دارای چسب
 • لایی‌های غیر چسبی

در خیاطی به گروه اول، پایدار کننده نیز گفته می‌شود. برای تولید آن از دو نوع چسب با نام‌های پلی آمید و پلی اتیلن استفاده می‌کنند. معمولا در یک بخش از لباس که بین دو قسمت اصلی پارچه است قرار می‌گیرد و با اتو چسبانده می‌شود.

به طور کلی لایه‌ها به دو نوع با بافت (دارای تار و پود) و بدون بافت (نمدی) تقسیم می‌شوند. خیاط با توجه به نوع پارچه هر کدام را که مد نظر داشته باشد انتخاب می‌کند. نکته دیگر اینکه انواع لایه را می‌توان بر روی الیاف‌های طبیعی و مصنوعی چسباند، در نتیجه قابل دوخت است. الیافی مانند نخ پنبه، پلی استر، نایلون و… را می‌توان نام برد.

مهم‌ترین مزایای لایی چسب بالا بردن ظرافت، استحکام و زیبایی در دوخت است.

مزایای استفاده از لایی های چسب در خیاطی

مزایای استفاده از لایی‌های چسب در خیاطی

نکته مهم این است که ضخامت و میزان استفاده از مزایای لایی چسب، به نوع، مدل لباس و سلیقه خیاط بستگی دارد. در نتیجه امکان استفاده از لایه‌های بیشتر و تقویت شده، برای دوخت بهتر وجود دارد. به طور مثال برای دوخت یقه کت زنانه یا مردانه، می‌توان از سه یا چهار لایه استفاده کرد.

با توجه به بافت پارچه و مکان مورد استفاده در لباس، متراژ لایه و نوع مورد نظر آن سفارش داده می‌شود. مزایای لایی چسب و استفاده از آن در دوخت انواع لباس و خیاطی عبارتند از:

 • باعث استایی و لطافت پارچه و لباس می‌شود.
 • باعث استحکام بافت پارچه خواهد شد. لایی‌ها بافتی همسان و نازک‌تر از ضخامت پارچه دارند.
 • باعث حفظ حالت و شکل لباس بعد از چسباندن لایی می‌شود. البته با گذر زمان و شستشو تغییر نمی‌کنند.
 • بخش‌هایی از لباس را که نمی‌توان با دوخت استحکام بخشید لایه به آسانی آن‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند.
 • در هنگام دوخت، به حفظ بافت پارچه کمک می‌کند (کمک به خیاط). در نتیجه برای خیاط دوخت ظریف‌ترین لباس‌ها را امکان پذیر می‌کند.

مطالعه کنید: کاربرد ملت بلون

موارد استفاده از لایی چسب

از لایی چسب در قسمت‌های مختلف لباس استفاده می‌کنند، مانند:

 • دوخت جیب، کراوات و…
 • قسمت کمر و پایین آستین شلوار
 • کاربرد در یقه کت‌های زنانه و مردانه
 • قسمت کمر دامن و پایین دامن (برای ایستایی بهتر)
 • استفاده در انواع بلوز زنانه و مردانه، یقه، جادکمه‌ها و سرآستین آن

برای قسمت‌های ضخیم‌تر لباس و پارچه، از لایه‌های محکم‌تر و ضخیم‌تر استفاده می‌شود. برای قسمت‌های ظریف‌تر مثل پایین دامن، شلوار و … نیز از لایه‌های نازک‌تر استفاده می‌کنند.

 

تماس با یزد لایی

نکات مهم در انتخاب لایی چسب

اگر قصد خرید لایی چسب را دارید، باید به چند نکته توجه کنید:

 • ضخامت پارچه

مهم‌ترین نکته‌ای که زمان انتخاب لایی چسب باید مورد توجه قرار بگیرد، ضخامت پارچه است. در حالت کلی ضخامت لایی باید کمتر از ضخامت پارچه باشد، اگر نتوانستید لایی با ضخامت کمتر از پارچه پیدا کنید، می‌توان از لایی چسبی استفاده کرد که ضخامت آن مشابه پارچه است.

 • جنس پارچه

جنس پارچه هم یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در انتخاب لایی چسب است. نوع پارچه ( کشی یا کشی نبودن آن، تراک بافت پارچه، لطافت یا زبری و …) از جمله ویژگی‌های مهم پارچه است که هنگام انتخاب لایی چسب هم اهمیت زیادی دارند.

 • دوخت

بسته به سلیقه خود خیاط و نوع دوخت پارچه، باید لایی متناسب با رنگ پارچه انتخاب کرد تا بهترین خروجی را داشته باشد.

کلیک کنید: کاربرد اسپان لس در صنایع مختلف

انواع لایی چسب کدامند؟

لایی چسب دارای تنوع بالایی بوده و متناسب با انواع پارچه به بازار عرضه می‌شود. در این بخش به معرفی انواع لایی چسب می‌پردازیم تا پیش از خرید با آن‌ها آشنا باشید.

 • لایی چسب سولیکا

یکی از انواع لایی چسب، لایی سولیکا است که دارای آهار بوده و برای یقه پیراهن، سر آستین و کاپ دوزی استفاده می‌شود.

 • لایه چسب فرانسه

یکی از لایه‌های کاربردی برای دوخت یقه، سر آستین، جای دکمه، لباس مجلسی و … لایه فرانسه است که کیفیت دوخت را بالاتر برده و به ایست بهتر پارچه کمک می‌کند. لایی فرانسه در دو نوع لایی کاغذی فرانسه و لایی آهار دار فرانسه تولید می‌شود که نوع اول ضخامت کمتری داشته و لطیف‌تر است. از این لایه معمولا برای پوشاندن کل لباس استفاده نمی‌کنند زیرا به آن صورت قادر به حفظ ایست لباس نیست.

 • لایی زانفیکس

لایی زانفیکس به لایه‌ایی دو رو چسب گفته می‌شود که از دو سمت به پارچه چسبیده و قدرت بسیار بالایی در حفظ ایستایی پارچه دارد. عمده کاربرد این نوع لایی در لبه لباس، یقه و دکمه‌هاست و نمی‌توان برای کل پارچه از این نوع استفاده کرد.

 • لایی چسب پرشین

برای تولید کت و مانتو، از لایی چسب پرشین استفاده می‌شود. این لایی بیشتر در رنگ‌های مشکی و سفید تولید شده اما رنگ‌ بندی متنوعی دارد که بسته به نوع دوخت، می‌توانید رنگ مناسبی را انتخاب کنید. بهتر است قبل استفاده از لایی چسب، یک مرحله آبکشی انجام شود.

کلیک کنید: کاربردهای بگ شاپ

 • لایی ارگانزا

برای لباس‌های پف دار نظیر لباس عروس یا لباس مجلسی، از لایی ارگانزا استفاده می‌شود.

 • لایی چسب حریر

برخی از لباس‌ها به طور کلی به لایی چسب مجهز می‌شوند، در این حالت بهترین انتخاب استفاده از لایی چسب حریر است. در ظریف دوزی لباس بانوان، مانتو، دوخت جیب و جلیقه، بلوز رسمی و … از لایی چسب حریر استفاده می‌شود.

برای اینکه استفاده از لایی چسب حریر بهترین نتیجه را بر روی لباس شما داشته باشد، توصیه می‌کنیم ابتدا آن را بر روی کل پارچه چسبانده و سپس مطابق با الگو، لباس را برش بزنید. به طور مثال در مانتو که اغلب بخش جلویی آن به لایی چسب حریر مجهز می‌شود، می‌توانید از همین تکنیک استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 • لایی تایوان

اگر به دنبال خرید لایی چسبی هستید که از حریر ضخامت بیشتری داشته باشد، لایی تایوان انتخاب خوبی خواهد بود. این لایی بیشتر برای بخش‌های گلدوزی شده لباس و کمر شلوار کاربرد دارد.

 • لایی گریوه

در لباس‌های مجلسی یا لباس‌های زمستانی که نیاز به نوع ضخیم‌تری از لایی چسب است، معمولا لایی گریوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لایی دارای آهار بیشتری نسبت به انواع دیگر لایی بوده و در ضخامت‌های مختلف یافت می‌شوند.

 • لایی چسب کاغذی

در پارچه‌های ضخیم نظیر کتان، از لایی چسب کاغذی کمک می‌گیرند که عرض آن معمولا ۹۰ سانتی متر است.

 • لایه مویی

برای دوخت کت یا پالتو می‌توان از لایه مویی یا لایه سوزنی استفاده کرد که از جنس پشم تولید می‌شود. این لایه در دو نوع چسبی و ساده ساخته می‌شود تا در صورت نیاز بتوانید آن را به لباس دوخته یا بچسبانید.

مطالعه کنید: انواع اسپان باند بهداشتی

نحوه چسباندن لایی چسب چگونه است؟

برای چسباندن لایی چسب، ابتدا باید با دقت جنس پارچه را بررسی کرده و با توجه به آن، لایی مناسب خریداری کنید. اگر حس می‌کنید که ممکن است پارچه آبرفتگی داشته باشد، بهتر است ابتدا آن را آبکشی کرده و پس از خشک شدن، لایی چسب را بر روی پارچه قرار دهید. هم‌چنین برخی از پارچه‌ها بر اثر اتو کشیدن، تغییر حالت می‌دهند و با باز شدن چروک‌ها، تغییراتی در آن‌ها ایجاد می‌شود؛ به همین دلیل توصیه می‌شود پیش از چسباندن لایی چسب پارچه را اتو بکشید.

اگر لایی چسب را مناسب با نوع پارچه انتخاب کرده باشید، چسباندن آن کار سختی نیست.

 1. پارچه را بر روی یک میز صاف پهن کرده و بر اساس الگو برش بزنید. اگر پارچه صاف نباشد، نمی‌توان به خوبی لایی چسب را بر روی آن قرار داد.
 2. قسمت چسب دار لایی را بر روی پارچه قرار داده و با اتو بر روی آن بکشید تا بچسبد.
 3. اتو را زیاد بر روی لایی چسب قرار ندهید و پس از چند ثانیه آن را از سطح لایی جدا سازید.
 4. پس از چسبیدن لایی، از سمت دیگر پارچه دوباره آن را اتو کنید تا ایستایی بهتری پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *