03537300003 – 09135768461 – 09135838332

جستجو کردن

کاربرد ملت بلون در صنایع مختلف و ویژگی های این منسوج مصنوعی

کاربرد ملت بلون

مقدمه

کاربرد ملت بلون در صنایع مختلف بسیار گسترده است. این امر به دلیل ویژگی های منحصر به فردی است که این منسوج مصنوعی و صنعتی دارد.

ملت بلون (Melt Blown)؛ فناوری پیشرفته، محصولی ارزان

کاربرد ملت بلون (Melt Blown) در صنایع مختلف بسیار گسترده است. این امر به دلیل ویژگی های منحصر به فردی است که این منسوج مصنوعی و صنعتی دارد. در واقع ملت بلون فرایندی برای تولید منسوجات بی بافت است. یک محصول با ویژگی های منحصر به فرد که بسیار ارزان می باشد. در مقابل کاربرد های فراوانی را به خود اختصاص داده است.

شاید این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که منسوجات کاربرد ملت بلون چیست؟ با یک مثال ساده پاسخ شما را می دهیم. همه شما در زمان کرونا از ماسک ‌های بهداشتی سه یا چند لایه استفاده کرده اید. در فرایند تولید ماسک ها از لایه ای که بدون بافت خاصی هستند استفاده شده است. این لایه ملت بلون نام دارد. منسوجات بدون بافت ویژگی های مهمی دارند که باعث می شوند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

کلیک کنید: انواع بگ شاپ

کاربرد ملت بلون چیست و چگونه تولید می شود؟

قبل از آشنایی با کاربرد ملت بلون، بیشتر با فرایند تولید این محصول صنعتی آشنا می شویم. ابتدا با یک مثال شروع می کنیم. آیا شما دستگاه ساخت پشمک خوراکی را از نزدیک مشاهده کرده اید؟ مشاهده کرده اید که چگونه این دستگاه از قند مذاب، رشته هایی نازک و بلند را به دور چوب می سازد؟ فرایند تولید ملت بلون تقریباً مشابه این دستگاه است. در واقع یک فرایند ذوب ریسی پیوسته از طریق دمش هوا می باشد.

ماده اولیه تولید این منسوج صنعتی، پلیمر است. دمای اولیه برای تولید آن بین ۲۳۰ الی ۳۹۰ درجه سانتیگراد می باشد. جریان هوا با سرعتی بیش از ۳۰۰ مایل به پلیمرها برخورد می کند که فیلامنت های منقطع تولید می شوند. این فیلامنت ها به شکل تصادفی در کنار یکدیگر، در اندازه های مختلف قرار گرفته و الیاف ملت بلون را تولید می کنند. در نهایت الیاف از بین غلتک هایی با دمای بالا عبور کرده و آن ها را در یک سطح تعریف شده متراکم می کنند.

ویژگی مهم آن قابلیت تنظیم الیاف و کنترل درجه ضخامت است. فاصله تار های متراکم شده در مرحله نهایی، بین ۱ تا ۵ میکرون می باشد. مراحل تولید آن عبارت است از:

 • اکسترودر
 • پمپ تغذیه
 • واحد ذوب ریسی: ۱- توزیع تغذیه ۲- دماغه قالب ۳- لوله دمش هوا
 • تولید شبکه الیاف
 • پیچش روی بوبین مقوایی
 • پیوند بین الیاف
 • مرحله نهایی

کاربرد ملت بلون در صنایع مختلف

کلیک کنید: خرید لایی چسب دیبا

ویژگی های محصول Melt Blown

ملت بلون ویژگی های منحصر به فردی دارد. به همین دلیل در صنایع مختلف از آن استفاده می کنند. این ویژگی ها عبارتند از:

 • وزن بسیار کم
 • قابلیت شستشو
 • قابلیت جذب بسیار بالا
 • عبور جریان هوا (به راحتی)
 • بسیار نرم با قابلیت کشش بالا
 • عدم پارگی و مقاوم در برابر ساییدگی
 • فاقد ضرر برای انسان (در ماسک ها می توان به راحتی تنفس کرد)
 • نفوذ ناپذیری در برابر میکروب ها، باکتری ها، گرد و غبار، ذرات میکرونی و…

کاربرد ملت بلون در صنایع مختلف

صنایع مختلف بخشی از فعالیت شان را مدیون کاربرد ملت بلون هستند. کاربرد این منسوج صنعتی در صنایع مختلف عبارتند از:

 • پزشکی: بیشترین و شناخته شده ترین کاربرد در صنعت پزشکی است. در تولید انواع ماسک ها، لباس ها و تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تولید محصولات بهداشتی: در تولید انواع دستمال های آرایشی و بهداشتی، پوشک نوزاد و… کاربرد گسترده ای دارد.
 • بخش الکترونیک: در تولید فیبر های خطی فلاپی pc و عایق جداکننده باتری استفاده می کنند.
 • در تولید انواع پوشاک صنعتی و چرم های مصنوعی استفاده می کنند.
 • صنایع پتروشیمی: به دلیل جذب آلودگی هوا و روغن کاربرد دارد.
 • در تولید چسب های ملت بلون مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در نیروگاه ها نیز کاربرد دارد.

کلیک کنید: خرید ساک دستی تبلیغاتی

شماره تماس‌های یزد لایی

استفاده از ملت بلون به منظور ساخت لباس یکسره ایزوله

یکی از مهم‌ترین انواع کاربرد ملت بلون، ساخت لباس یکسره ایزوله محسوب می‌شود. به طور کلی باید گفت که این محصول به همراه اسپان باند از جمله مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آیند که می‌توان به کمک آن‌ها لباس‌هایی ایزوله و بهداشتی را تهیه کرد که از کیفیت مناسبی برخوردار باشند.

این در حالی است که در گذشته طراحی و ساخت لباس‌های ایزوله بسیار دشوار بود. در واقع همین امر یکی از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آید که منجر به تولید ملت بلون شد. لباس‌های سنتی دنیای پزشکی در برابر آلودگی‌های مختلف مقاومت نداشتند و به علت هزینه‌های بالا از آن‌ها به صورت یکبار مصرف استفاده نمی‌شد. همین ویژگی‌ موجب شده بود تا بخش عظیمی از آلودگی‌های خطرناک از یک بیمار به بیمار دیگر انتقال پیدا کند.

شاید این پرسش برایتان مطرح شده باشد که لباس‌های یکسره چه نوع لباس‌هایی هستند؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که لباس‌هایی یکسره همان لباس‌هایی محسوب می‌شوند که کادر درمان از آن‌ها به منظور محافظت در برابر آلودگی‌های مختلف استفاده می‌کنند و سر تا پای خود را به کمک آنان می‌پوشانند. این لباس‌ها معمولاً در کلیه محیط‌های بیمارستانی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. طراحی خاص و بهره‌گیری از برترین متریال‌های موجود موجب شده است تا کاربرد ملت بلون در این لباس‌ها بیشتر به چشم بخورد.

ویژگی مهم این لباس‌ها را می‌توان عدم ایجاد گرما، مقاومت مناسب در مقابل حرارت بالا و همچنین پارگی دانست. علاوه بر این، لباس‌های مذکور به خوبی قابلیت عبور هوا را ارائه می‌دهند. به همین جهت، کارکنان حوزه بهداشت حتی پس از مدت زمان‌های طولانی دچار هیچ‌گونه مشکل خاصی در این زمینه نخواهند شد و می‌توانند خیال راحتی در این زمینه داشته باشند. این کاربرد ملت بلون را می‌توان مهم‌ترین کاربرد پارچه مذکور دانست.

کلیک کنید: خرید پاکت جارو برقی

تصفیه هوا

نمی‌‌توان از کاربرد ملت بلون سخن گفت اما به بررسی مهم‌ترین مورد در این زمینه، یعنی تصفیه ذرات معلق در هوا نپرداخت. به طور کلی باید گفت که این پارچه یک نوع مدیای تصفیه‌‌کننده محسوب می‌شود. این کاربرد موجب شده است تا ملت بلون به یکی از پرتقاضاترین پارچه‌های موجود در بازار تبدیل شود. از مهم‌ترین کاربردهای این پارچه در حوزه تصفیه هوا باید به گزینه‌های خاصی همچون تولید ماسک اشاره کنیم.

از بین ماسک‌های مختلف نیز، ملت بلون به منظور ساخت مهم‌ترین و پرکاربردترین ماسک بهداشتی،‌ یعنی ماسک جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان طور که می‌دانید ماسک‌های مذکور باید هم بهداشتی و هم کاملاً مقاوم باشند. این همان ‌موضوعی به شمار می‌آید که تنها با توجه به کاربرد ملت بلون می‌توان به آن دست یافت.

شایان ذکر است این نوع کاربرد، هم حالت مایع و هم حالت گازی را شامل خواهد شد. برخی از این ماسک‌ها در کلیه فیلترهای خاص دارای کارتریج مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما برخری دیگر را می‌توان در اتاق‌های تمیز نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

با توجه به این موارد باید بیان کرد یک کاربرد ملت بلون ساخت فیلترهای موجود در ماسک‌های بهداشتی است. این ماسک‌ها به ما کمک می‌‌کنند تا به طور کامل از خود در برابر آلودگی‌های مختلف محافظت کنیم. بنابراین، این نوع پارچه بسیار خاص یک گزینه عالی برای تولید ماسک‌های بهداشتی مدرن در سراسر جهان به شمار می‌آید و می‌توان به راحتی آن را تهیه کرد. البته، به منظور تهیه ماسک بهداشتی با کمک ملت بلون فقط و فقط باید به سراغ بهترین گزینه‌های موجود در بازار بروید تا بتوانید ماسک‌های مناسب و باکیفیت را به کاربران خود ارائه دهید.

دستمال بهداشتی زنانه

یک مورد مهم در لیست کاربرد ملت بلون، دستمال بهداشتی زنانه است. همان‌طور که می‌دانید این دستمال‌ها باید بافت ظریف، اما مقاومی داشته باشند تا بانوان عزیز بتوانند به راحتی از آنان استفاده کنند. چنین ویژگی‌های خاصی تنها در یک نوع ماده مشاهده می‌شود و آن ملت بلون است. امروزه بهره‌گیری از ملت بلون به منظور تهیه دستمال بهداشتی زنانه به یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از چنین ماده‌ای تبدیل شده است.

شرکت‌های بزرگ آرایشی و بهداشتی در جهان به منظور ساخت دستمال‌های بهداشتی زنانه در سایز‌ها و طرح‌های مختلف فقط و فقط به سراغ بهره‌گیری از ملت بلون می‌روند. وجود خاصیت عالی جذب‌کنندگی موجب شده است تا بتوان به کمک این نوع ماده دستمال‌های بهداشتی بسیار مناسب با کیفیتی عالی را به تولید رساند.

در کشور ما نیز انبوهی از شرکت‌های تولیدکننده انواع دستمال‌های بهداشتی زنانه به سراغ بهره‌گیری از این متریال جهت ساخت مواد مذکور رفته‌اند. خوشبختانه مشتریان نیز استقبال بسیار مناسبی را نسبت به این نوع دستمال‌ها نشان داده‌اند که خود یک امر بسیار مهم در زمینه بازاریابی چنین محصولاتی به شمار می‌آید.

باید گفت که این کاربرد ملت بلون چه در گذشته و چه در آینده، کاربرد بسیار مهمی محسوب می‌شود. بهداشت بانوان در دوره‌های خاص باید به صورت مناسب رعایت شود و این موضوع تنها به کمک دستمال‌های بهداشتی زنانه امکان‌پذیر خواهد بود. با توجه به توضیحات ارائه شده می‌توان به این نتیجه‌گیری رسید که کاربرد ملت برون به منظور ساخت دستمال‌های مدنظر، از زوایای مختلفی دارای اهمیت است.

جمع‌آوری روغن

شاید تعجب کنید، اما یکی دیگر از انواع کاربرد ملت بلون، ساخت پارچه‌ها و به طور کلی موادی است که بتوان به کمک آن‌ها روغن‌های مختلف را جمع‌‌آوری کرد. این خاصیت برای کلیه افرادی که تعمیرگاه‌ها و نیروگاه‌ها فعالیت می‌‌کنند اهمیت بسیار بالایی دارد.

همان‌طور که می‌دانید میزان مصرف روغن‌های صنعتی در چنین مواردی بسیار زیاد است. بنابراین، کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد که بخشی از روغن ریخته شده بر روی سطوح مختلف نیاز به جمع‌آوری داشته باشد. خوشبختانه با بهره‌گیری از ملت بلون می‌توان متریال‌هایی ساخت که موجب جمع‌آوری سریع روغن شوند. این مورد در سال‌های اخیر به شدت محبوبیت یافته است و می‌توان گفت که چنین مبحثی به یکی از مهم‌ترین انواع کاربرد ملت بلون تبدیل شده است.

با توجه به موارد گفته شد می‌توان گفت که ملت بلون نه تنها در صنایع پزشکی، بلکه در سایر صنایع مهم جهان نیز اهمیت بسیار بالایی دارد و به صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته نباید از کاربرد این محصول به منظور ساخت دستمال‌های بهداشتی زنان چشم‌پوشی کرد. این موارد تنها بخشی از مهم‌ترین کاربردهای ملت بلون محسوب می‌‌شوند و انتظار می‌رود که در آینده شاهد افزایش میزان کاربرد چنین متریال بی‌نظیری در حوزه‌های مختلف باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *