03537300003 – 09135768461 – 09135838332

جستجو کردن

دلار ارزان می شود اما اسپان باند گران می شود؟!

اسپان باند

قیمت اسپان باند به چه عواملی مرتبط است؟

در ایران بارها مشاهده شده است که قیمت دلار کاهشی بوده است اما قیمت اسپام باند افزایش یافته است و البته این مورد به صورت عکس هم اتفاق افتاده است یعنی قیمت اسپان باند رو به کاهش بوده است اما قیمت ارز رو به افزایش اما چرا؟
قیمت اسپام باند در درجه اول به قیمت مواد PP در بورس مرتبط می‌شود. بنابراین عرضه و تقاضا در بورس کالا در ایران مهم‌ترین عامل تعیین کننده قیمت استان باند می‌باشد. در بورس کالا کف قیمت پلی پروپیلن نساجی مشخص است اما عرضه و تقاضا اصلی‌ترین تعیین کننده قیمت می‌باشد اکثراً در ایران با قیمت کف که در بورس مشخص می‌گردد معامله صورت نگرفته و بازیگران اصلی تعیین کننده قیمت عرضه کنندگان یا همان پتروشیمی‌ها می‌باشند که با کاهش عرضه و سیاست‌های مختلف در عرضه این کالا و مواد قیمت را مشخص می‌کنند. در بورس ایران پتروشیمی‌هایی از جمله پتروشیمی جم، پتروشیمی مارون، پتروشیمی شازند و … پلی پروپیلن را تولید می‌کنند. هر چند که سیاست‌های دولت در تعیین قیمت دولتی مواد اولیه و حتی قیمت پایه بورس بی‌تثیر در عرضه مواد پتروشیمی نمی‌باشد اما استراتژی قیمت گذاری پتروشیمی‌ها در قیمت نهایی اسپان باند بالاترین تاثیر را دارد.
نکته اساسی در قیمت استان باند که هر ساله در دوره مختلف سالانه تکرار می‌گردد قیمت مواد پتروشیمی پلی پروپیلن در فصل زمستان می‌باشد که به علت گرانتر بودن هزینه‌های تولید و مصرف سوخت قیمت اسپامبان معمولاً در این دوره از سال گرانتر است.
در ایران معمولاً روز دوشنبه عرضه و تقاضا در بورس استارت می‌خورد و قیمت در پایان این روز برای مواد پتروشیمی از جمله پلی پروپیلن مشخص می‌گردد و بنابراین قیمت اسپان باند در روز بعد از آن یعنی روز سه‌شنبه در ایران مشخص می‌گردد.
قطعاً بعد از تاثیر این مسئله یعنی عرضه و تقاضای مواد اولیه روی قیمت استان باند عامل بعدی قیمت ارز است. معمولاً قیمت اسپان باند در دنیا ۱.۷ دلار است بنابراین اگر در دنیا قیمت مواد کاهشی باشد قیمت اسپان باند در ایران نیز کاهشی می‌شود. به علت تورم بسیار بالا در ایران قیمت ارز تاثیر بسیار زیادتری نسبت به قیمت جهانی پلی پروپیلن و یا قیمت جهانی اسپان باند بر روی قیمت اسپان باند می‌گذارد.

مطالب زیر را مطالعه کنید:

بگ شاپ چیست؟

قیمت و خرید ساک دستی تبلیغاتی

خرید حوله یکبار مصرف

الیاف پرکن

الیاف طبیعی چیست

پلی پروپیلن چیست

 

در تحلیل قیمت پارچه اسپان باند، چندین عامل تأثیرگذار است که به تفصیل آنها را بررسی می‌کنیم:

 1. هزینه‌های تولید:
  • هزینه تولید پارچه اسپان باند، شامل قیمت مواد اولیه، هزینه انرژی، و هزینه‌های کارگری است. تغییر در این هزینه‌ها می‌تواند تأثیر مستقیمی بر قیمت نهایی داشته باشد.
 2. کیفیت پارچه:
  • کیفیت پارچه اسپان باند نقش مهمی در تعیین قیمت این محصول دارد. پارچه با کیفیت بالاتر ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد که این موضوع مستقیماً بر قیمت تأثیر می‌گذارد.
 3. نرخ تورم:
  • تغییرات در نرخ تورم و افزایش قیمت‌ها در بازار اقتصادی می‌تواند تأثیر گران‌کننده‌ای بر قیمت پارچه اسپان باند داشته باشد.
 4. عرضه و تقاضا:
  • حجم تولید و تقاضا برای پارچه اسپان باند نیز به عنوان یک عامل اساسی در تعیین قیمت آن اهمیت دارد. نوسانات در این حوزه می‌تواند قیمت را تحت تأثیر قرار دهد.

 

لیست قیمت آبان ۱۴۰۲ محصولات یزدلایی

کلیک کنید.👆👆👆

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *